Лікування артриту і артрозу

Артроз. Типи артрозу. Причини виникнення і симптоми. Лікування ревматоїдного артрозу.


Артроз (остеоартроз)
– дистрофічне захворювання суглобів, пов’язане з повільною дегенерацією і руйнуванням внутрішньосуглобового хряща. З часом з’являється перебудова суглобових кінців кісток, запалення і дегенерація навколосуглобових тканин. Остеоартроз тазостегнових суглобів називають коксартрозом, остеоартроз колінних суглобів називають гонартрозом. Остеоартроз може бути первинним – на фоні вікових та/або біомеханічних змін або вторинним, наприклад, після травми, на фоні цукрового діабету або хвороб щитовидної залози.

Характерні симптоми – біль при навантаженні, що стихає у спокої, обмеження рухливості і хрускіт в суглобі, напруга м’язів в області суглоба, можливо періодична поява припухлості, поступова деформація суглоба. Без правильного лікування схильний до артрозу суглоб не тільки руйнується сам, але і порушує біомеханіку хребта і інших суглобів; звідси грижі міжхребцевих дисків і артроз інших суглобів. Тому лікування у лікаря ревматолога слід почати якомога раніше. На ранніх стадіях артроз можна зупинити.

Артроз колінного суглоба (гонартроз), як правило, протікає декілька легше, ніж коксартроз, і рідше призводить до інвалідності. Частіше за інших хворіють жінки – повні і ті, у кого виражено варикозне розширення вен нижніх кінцівок. При цьому артроз звичайно вражає обидва коліна, але буває, що довгий час болі відчуваються тільки в одному суглобі. Починається захворювання гонартрозом з незначних болів при ходьбі, спуску і підйомі по сходах, іноді біль виникає якщо довго доводиться простояти. При опуханні коліна (синовіті) може порушуватися відтік крові і виникає хворобливість литок. Особливо сильно “крутить” литки ночами. Поступово суглоб деформується, а болі посилюються. Зменшується можливість нормально згинати ногу. При спробі зігнути коліно “до упору” виникає хрускіт і різкий біль в суглобі. Крім того, на третій стадії хвороби пропадає можливість до кінця розігнути, тобто випрямити ногу. Хвора людина весь час ходить на злегка зігнутих ногах. Часто розвивається о-образне викривлення ніг (“ноги колесом”), рідше – х-образні викривлення. Гонартроз часто протікає параллельно з меніскопатією колінних суглобів, яка виражається надривом або утиском менісків. Особливо страждають від цього захворювання професійні спортсмени. Під час невдалого руху відбувається пошкодження меніска, що з часом і призводить до артрозу.

Артрит. Типи артриту. Причини виникнення і симптоми. Лікування ревматоїдного артриту

 

Артрит – запальна хвороба тканин суглобів кінцівок. Характерні симптоми – біль, уранішня скутість, припухлість суглобів, червона і гаряча шкіра в місці припухлості, обмеження рухливості в одному або декількох суглобах, деформація суглобів з часом. Артрит вражає людей будь-якого віку, може бути легким або важким, вражати один суглоб або декілька і включає такі різновиди, як:

  • ревматоїдний артрит,
  • остеоартрит,
  • скутість хребта (анкілозуючий спонділоартрит),
  • травматичний артрит,
  • інфекційний артрит.

Причини виникнення артрита такі ж різноманітні, як і прояви. Вважається, що запальні хвороби суглобів можуть мати наступне походження:

  • Аутоімунне або інфекційно-алергічне – агресивність імунітету відносно тканин суглобів;
  • Порушення обміну речовин – як правило супроводжується утворенням кристалів солей в порожнині суглобів і навколосуглобових тканинах, що і приводить до їх запалення;
  • Інфекційне – бактерійне, або вірусне запалення одного або декількох суглобів.

Ревматоїдний артрит (який, не дивлячись на свою назву, не має до ревматизму ніякого відношення) має наступні ознаки (крім вказаних проявів запалення): поразка трьох і більше дрібних суглобів кисті, яка тягнеться більше трьох місяців; у патологічний процес часто залучаються симетричні суглоби обох рук (наприклад обидва перші суглоби вказівних пальців на лівій і правій руках); характерна скутість рухів в уражених суглобах вранці, яка протягом дня поступово проходить. Почавшись з одного суглоба, за відсутності лікування, артрит переходить поступово на інші, залучаючи все більше і більше суглобів рук, роблячи неможливими дрібні рухи. Часто процес може спостерігатися не тільки на руках, але і на суглобах пальців ніг, гомілковостопних суглобах. Крупні суглоби (колінний, тазостегновий, плечовий) практично ніколи не страждають. Крім суглобових порушень ревматоїдний артрит може викликати і серйозні розлади в діяльності внутрішніх органів (судини, нирки, легені і ін.). Тому своєчасно почате лікування надзвичайно важливе в плані профілактики прогресування цього захворювання.

Лікувально-реабілітаційна програма суглобів об’єднує медикаментозне і фізіотерапевтичне лікування, основною метою якого є хондропротективна і судинна терапії, захищаючі хрящі від руйнування. Програма розрахована на лікування артритів, артрозу, артрозо-артритів ревматоїдного, подагричного, травматичного генеза, коксартрозів на 1-2 стадії.