Люмбалгія, люмбоішіалгія

Люмбалгія, люмбоішіалгія – біль в попереку, що віддає на ногу

 

Люмбаго, люмбалгія – гострий біль в поперековій ділянці, простріл, часто з напруженням м`язів спини та патологічною фіксацією (перекос нижньої частини спини)/
Причина-перенапруження м`язів спини або подразнення нервів протрузіями або килами міжхребцевих дисків, артрозними змінами в міжхребцевих суглобах, нестабільними хребцями.
Пациєнти з люмбалгією скаржаться на сильний біль в поперековому відділі, обмеження згинально-розгинальних рухів в порековому відділі, відмічають значне посилення болю при кашлі.


Люмбоішіалгія – гострий біль в поперековому відділі з віддачею в одну або обидві ноги.
Причина люмбоішіалгії у більшості випадків – защемлення нервового корінця килою міжхребцевого диску, напруженим грушовидним м`язом …


План обстеження пацієнта з люмбалгією, люмбоішіалгією: консультація невролога + МРТ попереково-крижового відділу хребта.
Перебіг люмбалгії, люмбоішіалгії:

  • гострий-до 1 місяця;
  • підгострий-до 3 місяців;
  • хронічний-більше 3 місяців.

Гостра стадія
Лікування полягає у застосуванні протизапальних, міорелаксуючих, протинабрякових засобів, фізіотерапії та рефлексотерапії.

Лазеротерапія зонально на поперековий відділ суттєво зменшує біль та набряк. Параметри та експозиція призначається лікарем неврологм індивідуально. Курс лікування 7-10 днів.

Електротерапія зонально: у режимі міорелаксації особливо актуальна при наявності у пацієнта м`язево-тонічного синдрому-вираженого болючого спазму м`язів нижньої частини спини. Параметри, експозиція, кількість сеансів визначає лікар невролог, рефлексотерапевт з урахуванням неврологічного статусу кожного окремого пацієнта.


КВЧ локально на спазмовані м`язи до 15 хвилин на 1 сеанс, всього 10 сеансів при щоденному режимі лікування або 15 сеансів в режимі “через день”.


Магнітотерапія зонально чинить м`яку знеболюючу, протинабрякову, міорелаксуючу дію завдяки структуризації елементів в тканині, активації роботи іонного клітинного насосу, що особливо актуально в умовах набряку та м`язевого напруження. Застосовуємо перемінне магнітне полез частотою 30-40 Гц. Кількість сеансів, експозицію призначає лікар в індивідуальному режимі.

 

Акупунктура корпоральна та аурикулярна
Вважається загальновизнанним та доведеним, що акупунктура та рефлексотерапія під час проведення сеансу стимулює продукцію ендогенних опіоідів: ендорфінів, енкефалінів, а також біологічно активних речовин в організмі людини, підвищення концентрації яких викликає стан рефлекторного знеболення! Місцево, на рівні нейрона, енкефаліни та ендорфіни впливають на К-Na насос шляхом зменшення проникнення у клітину іонів натрію. Центральні нейрональні механізми рефлекторного знеболення діють через задні роги спинного мозку, спинно-мозкові ганглії, де відбувається “блокування” больової імпульсації від проблемного органа. Рецепти акупунктури, підбір точок та рефлексогенних зон впливу для рефлексотерапії, кількість сеансів визначає лікуючий лікар-невролог, рефлексотерапевт. З урахуванням сегментарної та корінценвої іннервації при виборі точок в рецепт обов`язково включають точкив проекції відповідного сегмента спинного мозку та “проблемного корінця”.

 

Підгостра стадія
До лікування доцільно додавати ультразвуковий фонофорез зонально та МЗЛУТ на точки акупунктури/
Магнітолазероультразвукова терапія підсилює лікувальний вплив акупунктури і є вагомою складовою рефлексотерапії. Кількість сеансів, зони впливу, експозиція визначається за станом пацієнта індивідуально, тому період лікуваггя від 10 до 15 днів.

 

Реомендована релаксуюча техніка масажу, поперекового відділу.Кількість сеансів 10-15, в залежності від ступеня вираженості больового синдрому.


Хронічна стадія

На цій стадії лікувальний процес проходить найважче через резистентне болюче м’язеве напруження, невропатичний стійкий характер болю, емоційна лабільність пацієнта.
Актуальним є комплексний підхід у вирішенні проблеми: нестероїди, міорелаксанти, прегабаліни, ензими + акупунктура з прогріванням.

 

Лазеропунктура по ТА та електропунктура


Постізометрична релаксація


М’який масаж нижньої частини спини


Актуальна лікувальна гімнастика.