Компресійно-ішемічна невропатія /КІН

Компресійно-ішемічна невропатія /КІН/ або тунельний синдром


КІН відноситься до групи захворювань, основною причиною розвитку яких є стиснення нервового корінця, судини або судинно-нервового пучка в місцях анатомічних звужень (тунелях), кістково-фіброзних або фіброзно-м`язевих ложе, апоневротичних щілинах, а також гіпертрофованим зв`язковим апаратом. Механізм розвитку КІН розпочинається з перенапруження зв`язок та м`язів навколо нервового закінчення, стиснення та розтягнення нерва. Наступними явищами є набухання та асептичне запалення сухожиль, що призводить до проліферації стінок каналів, гіперплазії сполучної та фіброзної тканини в місцях кріплення сухожиль до кісткових виступів. Розвивається остеофіброз

Фактори виникнення КІН:

 • врождений вузький канал або аномалія розвитку каналу
 • остеохондроз с нейродистрофічним синдромом
 • ендокринна патологія /акромегалія, гормональна контрацепція, період лактаціі, гіпотиреоз, клімакс/
 • травматизм хронічний /професійний мікротравматизмта перевантаження/
 • посттравматична деформація тунеля
 • пухлинні утворення
 • системні захворювання/ ревматоідний артрит, мієломна хвороба, амілоідоз/
 • атрофія подшкірно-жирової клітковини, виснаження.

Види КІН – гострі та хронічні.

Клінічні ознаки КІН
1 група
Локальні зміни
Напруження, болючість, гіпо- або гіпертрофія певних м’язів, що визначається пальпаторно, болючість в проекціїї нервів
2 група
Неврологічні розлади
Зміни чутливості дистальніше болючого тунеля, гіпалгезія, парези китиці або стопи, окремих пальців, м’язеві атрофії
3 група
Вегетативно-судинні порушення
Трофічні розлади в зоні регіонарної іннервації: зміни кольору та температури шкіри, нігтів, волосяного покриву, розлади потовиділення

Можливі варіанти розвитку КІН:

 • з перевагою процесів демієлінізації
 • з перевагою вазомоторних розладів

Стадії КІН:

 1. Ірритативна – гостра КІН
 2. Ірритативно-дефіцитарна-подгостра КІН
 3. Дефіцитарна –хронічна КІН (електрофізіологічні показники знижені)
 4. Дефіцитарно-дистрофічна КІН ( електрофізіологічні показники значно знижені або відсутні)

Обстеження пациєнтів поєднує збір анамнезу, неврологічний огляд з обов`зковим застосуванням тестів: Тиннеля, манжеточного, турнікетного, елеваційного; рентгенографію відповідних ділянок, МРТ, ЕНМГ.

Лікування складається з медикаментозної терапії (протинабрякові, протизапальні, венотоніки, аналоги ГАМК, метаболітної та антигіпоксантної терапії, антихолінестеразних, вітамінів групи В з підвищеним складом В6, гормонально або новокаїнові блокади, розсмоктуючу терапію місцево, міорелаксанти, дегідратуючі засоби.

Фізіотерапевтичне лікування та рефлексотерапія

Магнітотерапія перемінним або пульсуючим МП


Застосування магнітотерапії показане на всіх стадіях розвитку КІН,особливо у гостру! Обгрунтовануванням є виражена протинабрякова,протизапальна дія, опосередкована стимуляція венозного відтоку,покращення реологічних властивостей крові.

Магнітотерапія може виступати основним методом лікування КІН,оскільки доведена її ефективність у підгострій стадії та у стадії хронізації процесу .У випадках виражених явищ порушення мікроциркуляції ( локальний венозний застій,набряк, лімфостаз) застосовуємо частоту 10Гц. Параметри магнитної індукції –підбір індивідуальний !Курс лікування при щоденному режимі-до 7 днів.

Лазеротерапія

Застосування лазеротерапії грунтується на особливостях дії: біостимулююча дія, покращення мікроциркуляції на тканинному та клітинному рівні, противобольова, протинабрякова та трофотропна дія. Остання покращує засвоєння кисню та глюкози тканинами, що вкрай необхідне в умовах компресії та запалення..

Застосовуємо червоне (довжина хвилі 0.63 мКм) та інфрачервоне ЛВ (довжина хвилі 0.78-0.9 мКм). Лазеротерапія показана на всіх стадіях КІН. Курс лікування 14-15 процедур через день або 10 процедур при щоденному режимі. Експозиція 7-10 хвилин.

Особливість лазеротерапії–наявність можливості поєднанного застосування процедури безпосереднь на проекцію КІН та сегментрано-на сегментарні зони спинного мозку.

У випадку КІН верхньої кінцівки лазеротерапію відпускаємо на проекцію С8-Тн2-Тн4 сегментів,


а у випадку КІН нижньої кінцівки-на проекцію Тн12-11-12 сегментів.

Актуальна електротерапія з застосуванням точок акупунктури (ТА) по ходу ураженого нерва. Експозиція часу та параметри ппризначаються індивідуально.. Період лікування 10 днів.

Медикаментозне лікування тривале, обов`язковим є застосування прегабалінів, габапентинів, блокаторів кальцієвих каналів, новокаінових та гормональних блокад, постізометричної релаксації та кінезітерапії.


При неефективності рекомендовано хірургічне лікування