Реабілітація пацієнтів після видалення міжхребцевої кили

Реабілітація пацієнтів після нейрохірургічного видалення міжхребцевих кил-важливий етап. Необхідність його проведення базується на багаторічному спостереженні за прооперованими пацієнтами, котрі зверталися в клініку через біль в попереку або нозі, що не проходив повністю або з’являвся через певний період після операції, через рецидиви міжхребцевих кил, формування рубців та злукового процесу. З метою профілактики розвитку ускладнень розроблені реабілітаційні заходи, які передбачають виконання певних рекомендацій.

    1. Активний післяопераціоний період: хода, легкі розвантажувальні пози і вправи, медикаментозна корекція згідно індивідуального стану кожного пацієнта,у випадку м”язевої слабості в руці або нозі-електростимуляція, масаж.
    2. Рання післяопераційна реабілітація рекомендована через 1.5-2 місяці після операції і передбачає поєднання фізіотерапевтичних заходів:

Електротерапії полісегментарноі при збереженні болю в нижній частині спини


Лазеротерапії зональної при стійкому больовому синдромі поперекового відділу з явищами радикулопатії або без неї


Мікрохвильової терапіі зонально


Електроміорелаксації або електроміостимуляції- за показами, лікувальна гімнастика


У випадку резистентного корінцевого синдрому актуальна акупунктура з включенням в акупунктурний рецепт ТА по ходу “проблемного” нервового корінця


Лазеропунктура


Электропунктура

    1. Пізня післяопераційна реабілітація по суті являє собою профілактику повторного утворення кили міжхребцевого диску (рецидиву), а також направлена на зняття резистентного больового синдрому, м`язевого напруження, патологічної фіксації в шийному або поперековому відділі у пацієнтів з наявними рубцевими змінами, злуками, у хворих з рецидивом кили середніх розмірів з явищами защемлення нервового корінця .В таких випадках у пацієнтів присутній гострий біль в попереку і нозі або в шиї та руці відповідно, порушення чутливості різного ступення вираженості по ходу корінця, м`язеве напруження.

У цьому випадку доцільними є масаж з розслабляючою дією.


Інфрачервоне лазерне випромінювання методом зональної лазеротерапії


Ультразвуковий фонофорез з протизапаьними засобами на поперековий відділ, одну або обидві нижні кінцівки (у випадку люмбоішіалгії)

 

Кількість процедур, їх поєднання, експозиція та параметри апаратів призначає лікуюючий лікар-невролог, рефлексотерапевт за станом пацієнта. Зазвичай, лікування триває 10-12 днів. У випадках середньої важкості 12-15 днів. В складних ситуаціях за суто індивідуальними показами можливе 5-денне тестове лікування, при неефективності якого показана консультація нейрохірурга. Про можливість такого розвитку подій пацієнти попереджуються на першій консультації невролога та обов`язково головного лікаря! Бувають випадки, коли вже на першій консультації ми рекомендуємо звертатись до нейрохірурга і тільки після нейрохірургічного лікування приступати до реабілітаційних заходів. Підхід до кожного пацієнта носить виключно індивідуальний характер, рішення приймати завжди непросто, але ми намагаємось надати високоякісну консультативну допомогу кожному, хто звертається у нашу “Медпрактику Здоров`я”.