Лікування артриту, лікування артрозу

Артроз. Типи артрозу. Причини виникнення і симптоми.

 

Артроз (остеоартроз) – дистрофічне захворювання суглобів, пов’язане з повільною дегенерацією і руйнуванням внутрішньосуглобового хряща. З часом з’являється перебудова суглобових кінців кісток, запалення і дегенерація навколосуглобових тканин. Остеоартроз тазостегнових суглобів називають коксартрозом, остеоартроз колінних суглобів називають гонартрозом. Остеоартроз може бути первинним – на фоні вікових та/або біомеханічних змін або вторинним, наприклад, після травми, на фоні цукрового діабету або хвороб щитовидної залози.

Характерні симптоми – біль при навантаженні, що стихає у спокої, обмеження рухливості і хрускіт в суглобі, напруга м’язів в області суглоба, можливо періодична поява припухлості, поступова деформація суглоба. Без правильного лікування схильний до артрозу суглоб не тільки руйнується сам, але і порушує біомеханіку хребта і інших суглобів; звідси грижі міжхребцевих дисків і артроз інших суглобів. Тому лікування у лікаря ревматолога слід почати якомога раніше. На ранніх стадіях артроз можна зупинити.

Артроз колінного суглоба (гонартроз), як правило, протікає декілька легше, ніж коксартроз, і рідше призводить до інвалідності. Частіше за інших хворіють жінки – повні і ті, у кого виражено варикозне розширення вен нижніх кінцівок. При цьому артроз звичайно вражає обидва коліна, але буває, що довгий час болі відчуваються тільки в одному суглобі. Починається захворювання гонартрозом з незначних болів при ходьбі, спуску і підйомі по сходах, іноді біль виникає якщо довго доводиться простояти. При опуханні коліна (синовіті) може порушуватися відтік крові і виникає хворобливість литок. Особливо сильно “крутить” литки ночами. Поступово суглоб деформується, а болі посилюються. Зменшується можливість нормально згинати ногу. При спробі зігнути коліно “до упору” виникає хрускіт і різкий біль в суглобі. Крім того, на третій стадії хвороби пропадає можливість до кінця розігнути, тобто випрямити ногу. Хвора людина весь час ходить на злегка зігнутих ногах. Часто розвивається о-образне викривлення ніг (“ноги колесом”), рідше – х-образні викривлення. Гонартроз часто протікає параллельно з меніскопатією колінних суглобів, яка виражається надривом або утиском менісків. Особливо страждають від цього захворювання професійні спортсмени. Під час невдалого руху відбувається пошкодження меніска, що з часом і призводить до артрозу.

Артрит. Типи артриту. Причини виникнення і симптоми.

 

Артрит – запальна хвороба тканин суглобів кінцівок. Характерні симптоми – біль, уранішня скутість, припухлість суглобів, червона і гаряча шкіра в місці припухлості, обмеження рухливості в одному або декількох суглобах, деформація суглобів з часом. Артрит вражає людей будь-якого віку, може бути легким або важким, вражати один суглоб або декілька і включає такі різновиди, як ревматоїдний артрит, остеоартрит, скутість хребта (анкілозуючий спонділоартрит), травматичний артрит і інфекційний артрит.

Причини виникнення артрита такі ж різноманітні, як і прояви. Вважається, що запальні хвороби суглобів можуть мати наступне походження:

  • Аутоімунне або інфекційно-алергічне – агресивність імунітету відносно тканин суглобів;
  • Порушення обміну речовин – як правило супроводжується утворенням кристалів солей в порожнині суглобів і навколосуглобових тканинах, що і приводить до їх запалення;
  • Інфекційне – бактерійне, або вірусне запалення одного або декількох суглобів.

Ревматоїдний артрит (який, не дивлячись на свою назву, не має до ревматизму ніякого відношення) має наступні ознаки (крім вказаних проявів запалення): поразка трьох і більше дрібних суглобів кисті, яка тягнеться більше трьох місяців; у патологічний процес часто залучаються симетричні суглоби обох рук (наприклад обидва перші суглоби вказівних пальців на лівій і правій руках); характерна скутість рухів в уражених суглобах вранці, яка протягом дня поступово проходить. Почавшись з одного суглоба, за відсутності лікування, артрит переходить поступово на інші, залучаючи все більше і більше суглобів рук, роблячи неможливими дрібні рухи. Часто процес може спостерігатися не тільки на руках, але і на суглобах пальців ніг, гомілковостопних суглобах. Крупні суглоби (колінний, тазостегновий, плечовий) практично ніколи не страждають. Крім суглобових порушень ревматоїдний артрит може викликати і серйозні розлади в діяльності внутрішніх органів (судини, нирки, легені і ін.). Тому своєчасно почате лікування надзвичайно важливе в плані профілактики прогресування цього захворювання.

Лікувально-реабілітаційна програма суглобів об’єднує медикаментозне і фізіотерапевтичне лікування, основною метою якого є хондропротективна і судинна терапії, захищаючі хрящі від руйнування. Програма розрахована на лікування артритів, артрозу, артрозо-артритів ревматоїдного, подагричного, травматичного генеза, коксартрозів на 1-2 стадії.

Лікування деформуючого остеоартриту

Деформуючий остеоартрит (артроз, дефартроз) – дистрофічне захворювання суглобів, пов’язане з повільною дегенерацією і руйнуванням внутрішньосуглобового хряща. З часом з’являється перебудова суглобових кінців кісток, запалення і дегенерація навколосуглобових тканин. Остеоартроз тазостегнових суглобів називають коксартрозом, остеоартроз колінних суглобів називають гонартрозом. Остеоартрит може бути первинним – на фоні вікових та/або біомеханічних змін або вторинним, наприклад, після травми, на фоні цукрового діабету або хвороб щитовидної залози.

Характерні симптоми – біль при навантаженні, що стихає у спокої, обмеження рухливості і хрускіт в суглобі, напруга м’язів в області суглоба, можливо періодична поява припухлості (синовіїту), хрусту (крепітації), характерна поступова деформація суглоба. Без правильного лікування схильний до артрозу суглоб не тільки руйнується сам, але і порушує біомеханіку хребта і інших суглобів; звідси грижі міжхребцевих дисків і артроз інших суглобів. Тому лікування у лікаря ревматолога слід почати якомога раніше. На ранніх стадіях артроз можна зупинити.Гонартроз (деформуючий остеоартрит колінних суглобів) часто поєднується з меніскопатією колінних суглобів, яка виражається надривом або утиском менісків. Особливо страждають від цього захворювання професійні спортсмени. Під час невдалого руху відбувається пошкодження меніска, що з часом і призводить до артрозу.

В умовах нашого лікувального закладу проводиться якісне та сучасне лікування деформуючого остеоартриту. Діатермія та електротерапія відносяться до ряду передових технологій. Високочастотна теплова енергія що генерується модулем апарату через випромінювач потрапляє на певні ділянки тіла контактним або дистанційним (5-6 см від поверхні тіла) способом. Широкий діапазон потужностей дає можливість по різному впливати на суглоби в залежності від ступеню запалення та дегенерації суглоба. Тривалість процедури коливається від однієї до тридцяти хвилин. Саме цей апарат допомагає зупинити руйнування суглобового хряща. Електротерапія ще одне технологічне «know how» – це апарат який об’єднує в собі групу електричних токів, які мають протизапальну, протинабрякову дію та зменшують спазми м’яких тканин які оточують хворий суглоб. Він незамінний у тих випадках коли необхідно зменшити запалення у суглобі та оточуючих його тканинах. Лікування лазером дія якого ґрунтується на монохроматичному когерентному випромінюванні, що впливає безпосередньо на суглоб і спричиняє посилення поглинання кисню, посилення внутрішньоклітинного дихання, накопичення молекул, які в процесі розпаду виділяють енергію. Всі ці процеси разом взяті покращують відновлення хряща та оточуючих його тканин. Не менш важливою в комплексі лікування деформуючого остеоартриту є лікувальна гімнастика. Вправи, створені на основі йоги, допомагають зберегти гнучкість суглобів, запобігти деформації та покращити якість життя пацієнта. Щоденне виконання вправ лікувальної гімнастики покращує харчування суглобів, оскільки підчас їх виконання відбувається повноцінне живлення хрящової та сполучної тканини, з якої складається суглоб.

Саме ці вище названі чинники роблять наше лікування унікальним. Комбінація передових технологій та лікувальної гімнастики запорука збереження суглобів.