Головний біль

Головний біль
Загальні відомості

Головний біль – це одна з найбільш поширених скарг. Хоча найчастіше головний біль не є ознакою серйозних захворювань , все ж бувають випадки , коли вона вимагає медичної допомоги. Якщо голова болить сильніше , ніж будь-коли раніше , вам терміново необхідна допомога лікаря . Якщо ви вагітні і у вас бувають головні болі , обговоріть цю проблему з вашим лікарем. Близько 90 % всіх головних болів відносяться до однієї з трьох категорій : головні болі напруги , головні болі , пов’язані з підвищенням артеріального тиску , кластерні головні болі і мігрень. Головні болі напруги часто супроводжуються напругою м’язів спини і плечей. Вони можуть бути викликані емоційним і психологічним стресом , депресією і тривогою . Проблеми з тиском є найбільш частою причиною головного болю. Якщо у вас хронічний головний біль ( 3 і більше разів на тиждень протягом декількох місяців) , зверніться до лікаря. Кластерні (ще говорять гістамін – залежні) головні болі зазвичай дуже сильні . Найчастіше вони бувають у чоловіків середнього віку. Кластерний головний біль швидко посилюється і триває від 30 хвилин до 2 годин. Ніяких ознак , чарують наступ або закінчення нападу кластерного головного болю , не існує.

Причини розвитку мігрені

Мігрень пов’язана із змінами в роботі нервової системи , виділенням певних хімічних речовин у головному мозку і розширенням кровоносних судин. До можливих пусковим механізмам мігрені відносяться голод , втому , яскраве світло , алкоголь , кофеїн , хвилювання , стрес , певні ліки , фактори навколишнього середовища та деякі продукти.

Симптоми

До симптомів головного болю напруги належать:

– Постійна, що не пульсуючий головний біль ;

– Відчуття напруги , тиску в області голови та шиї;

– Відчуття дискомфорту, яке не підсилюється або тільки злегка збільшується під час виконання щоденних справ.

Уміння розслабитися за допомогою медитації , гіпнозу , музичного та відео супроводу , а також техніки управління стресом може допомогти запобігти виникненню головного болю напруги.

До симптомів кластерного головного болю відносяться: – постійна гостра біль в області ока , часто повторювана в один і той же час доби ; – почервоніння ока , сльозотеча і закладеність ніздрі ( на одній стороні особи); – набряк повік очі. Якщо у вас кластерна головний біль , не рекомендується приймати лежаче положення , це може тільки погіршити стан . Звичайні безрецептурні знеболювальні препарати можуть не допомагати проти кластерного головного болю. Зверніться до лікаря , він може виписати спеціальні препарати або запропонувати інші методи терапії.

До симптомів мігрені відносяться:

– Пульсуюча з наростаючою ступенем інтенсивності біль ;

– Біль частіше зосереджена в одній половині голови;

– Біль, який посилюється від ходьби і будь-якої діяльності ;

– Хвороблива чутливість до світла ;

– Нудота.

Близько 20 % людей , які страждають від мігрені , бачать яскраві плями або спалахи світла відразу перед початком чергового нападу головного болю. Ці симптоми називаються аурою. У деяких людей перед нападом мігрені буває різкий прилив сил і енергії. У більшості випадків мігрень вимагає професійної діагностики та медичної допомоги. Зверніться до лікаря і обговоріть ваше лікування . Лікар може виписати препарат для полегшення болю.

Якщо у вас рідкісні головні болі , що не викликають великого дискомфорту , ви зможете впоратися з ними самостійно. Рекомендується звернутися до лікаря при повторюваних головних болях , при головних болях , що з’явилися після травми голови протягом останніх 18 місяців , а також при важких головних болях , що тривають більше 3 днів . Якщо головний біль супроводжується нудотою і блювотою , якщо біль дуже різка або гостра , якщо головний біль супроводжується підвищеною температурою і ригідністю потиличних м’язів (неможливість притиснути підборіддя до грудей) або слабкістю рук і ніг або їх онімінням , утрудненою промовою , замутненим зором , нерівною ходою , то потрібне негайне звернення за медичною допомогою.

Що можете зробити ви

Робіть спеціальні вправи для розслаблення. Попросіть вашого лікаря показати вам ці вправи. Прийміть безрецептурні знеболювальні препарати , такі як ацетилсаліцилова кислота , парацетамол або ібупрофен для полегшення болю. Проте ними не варто зловживати. Занадто часте застосування таких препаратів може привести до так званого ефекту віддачі , і головні болі з’являться знову. Дітям не варто давати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин ), тому що її застосування може призвести до небезпечного стану, званому синдромом Рейє ( гепатоцеребральной синдром). Постарайтеся розслабитися , відпочити або поспати в темному тихому приміщенні , голову тримайте піднятою. Накладіть прохолодний компрес на голову для полегшення болю. Прийміть прохолодний душ. Помасажуйте м’язи шиї і плечей.

Що може зробити лікар

Часті або дуже інтенсивні головні болі вимагають звернення до лікаря. Тільки лікар зможе точно визначити причину головних болів , при необхідності провівши додаткові обстеження . Лікар призначить і відповідне лікування , а в деяких випадках запропонує госпіталізацію для докладного обстеження і підбору терапії.

Профілактичні заходи

При головних болях будь-якого типу рекомендується вести спеціальний щоденник . Це дозволить визначити найбільш часті причини виникнення головного болю. У щоденник потрібно заносити інформацію про прийоми їжі , режимі сну , фізичних навантаженнях , роботі і домашніх справах. Жінкам необхідно також записувати дані про менструації , тому що зміни гормонального фону також можуть впливати на головний біль . Щоб запобігти головному болю , уникайте будь-яких пускових механізмів , які вам вдалося визначити за допомогою щоденника . Намагайтеся дотримуватися режиму. Їжте приблизно в один і той же час , 3-6 разів на день , невеликими порціями. Висипайтесь , лягайте спати і вставайте в один і той же час , регулярно займайтеся гімнастикою або спортом. По можливості уникайте стресів. Головні болі часто є результатом втоми , напруги , емоційних розладів. Якщо ви курите , рекомендується якомога швидше кинути цю звичку. Куріння може провокувати або посилювати їх